Хидроизолация на подземни помещения срещу вода под налягане
НЕОБХОДИМИ МАТЕРИАЛИ
AQUAMAT Циментова хидроизолация
AQUAMAT-ELASTIC Двукомпонентна, еластична циментова хидроизолация
AQUAFIX Бързо втвърдяващ цимент
DUROCRET-PLUS Полимер-циментова смес за поправки и корекции с фибри
RAPICRET Бързо втвърдяваща полимер-циментова смес за поправки и корекции
MEGAGROUT-100 Високоякостен, несвиваем, течен циментов разтвор за поправки и корекции
AQUAMAT-ADMIX Кристализираща добавка за водоплътност на бетон
PLASTIPROOF Пластификатор/водонамаляваща добавка за бетон
FERROSEAL Циментово антикорозионно покритие за стоманена армировка – свързващ слой
I. СЪЩНОСТ НА ПРОБЛЕМА – ИЗИСКВАНИЯ
За да могат да бъдат използваеми подземните помещения, мазета сутерени, трябва да притежават ефективна хидроизолационна защита. В случай че нивото на подпочвените води е над нивото на пода на подземните помещения, те трябва да се защитят чрез изграждане на цялостна хидроизолационна вана, тъй като ще се подложени на постоянно водно налягане. Хидроизолацията освен да осигурява надеждна хидроизолационна защита подложена под хидростатично налягане, трябва да притежава и дълготрайна устойчивост, тъй като нейното ремонтиране или ново изграждане изискват значителни разходи.
II. РЕШЕНИЕ
В този случай, обикновено се препоръчва полагане на хидроизолация от вътрешната страна по стените и пода на помещенията, за да може да се изгради цялостна хидроизолационна вана. Задължително изискване е носещата конструкция да е проектирана подходящо, така че да може ефективно да издържа на натоварванията от хидростатичното налягане. За създаване на надеждна хидроизолационна защита се използва циментова мазана хидроизолация AQUAMAT, тъй като притежава много силна адхезия към основата и е устойчива на негативно налагане.
AQUAMAT притежава следните характеристики:
- образува надежден непрекъснат хидроизолационен слой. Може да се полага при нови или съществуващи сгради.
- образува паропропусклива мембрана и осигурява подходящи условия за обитаване на подземните помещения.
- създава ефективна хидроизолация, дори и подложена на отрицателно водно налягане.
- характеризира се с дълготрайност и надеждност, поради неорганичният характер на материала.
В случай че се изгражда нова сграда, се препоръчва използването на добавка за водоплътност на бетон PLASTIPROOF в съотношение 0,2-0,5% от масата на цимента, или добавяне на кристализираща добавка за водоплътност AQUAMAT-ADMIX в съотношение 0,8-1,0 kg на 100 kg цимент.
III. ПОЛАГАНЕ
Предварителни дейности – Предварително изграждане на шахта за изпомпване на вода
При новостроящи се сгради:
- Шахтата се изгражда приблизително в центъра на сградата и на максимално възможна дълбочина, за да се понижи нивото на подпочвените води по време на извършване на хидроизолационните дейности.
- Водата се изпомпва непрекъснато, за да се подържа ниско нивото на подпочвените води.
- Под основите се изгражда дренажен слой, чрез поставяне на геотекстил и слой от чакъл с дебелина 2-4 cm.
- Препоръчва се чакълът да се покрие с полиетиленова мембрана, за да се предотврати проникване на дребни частици, по време на изливане на подложният бетон и бетоновата плоча. Също така, вместо полиетиленова мембрана и подложен бетон може да се използва дренажна мембрана DELTA-MS, върху която директно да се направи бетоновата плоча.
- Шахтата се изгражда чрез поставяне на перфорирани циментови тръби с диаметър 40-50 cm и с отвори от 1 cm. Около циментовите тръби се поставя слой от чакъл и геотекстил, които действат като филтър не позволяващ проникване на външни материали и запушване на шахтата.
При съществуващи сгради:
- Приблизително в средата на бетоновата плоча на пода се пробива отвор с подходящ размер за монтиране на циментовите тръби и се премахва почвата на максимално възможна за монтаж дълбочина.
- Шахтата се изгражда чрез поставяне на перфорирани циментови тръби с диаметър 40-50 cm и с отвори от 1 cm. Около циментовите тръби се поставя слой от чакъл и геотекстил, които действат като филтър не позволяващ проникване на външни материали и запушване на шахтата.
- Сечението на бетоновата плоча се възстановява чрез нанасяне на свързващ слой от FERROSEAL и ново бетониране или нанасяне на репрофилиращ самоуплътняващ се полимер-циментов материал MEGAGROUT-100.
Подготовка на основата
- При наличие на течове от стените на подземните помещения, те се запушват с бързо втвърдяващ цимент AQUAFIX. Мястото на водния теч (пукнатина, дупка и т.н.) се разширява в конусовидна форма (ставайки по-широка в дълбочина) на дълбочина 2-3 cm. Малко количество AQUAFIX се добавя постепенно към водата и се разбърква за около 5-10 секунди до образуване на смес подобна на мокра глина. Сместа се притиска към мястото на теча и се задържа за около 1 минута, докато се втвърди напълно. Много често при запушване на един теч, проникващата вода открива друго слабо място. В тези случай се препоръчва в предварително направен отвор да се монтира тръба която да дренира водата в шахтата за изпомпване. След обработване на околните отвори и 3 дни след нанасяне на цялостната хидроизолация тръбата се премахва и отворът се запушва с AQUAFIX и се нанася локално хидроизолация AQUAMAT.
- Основата трябва да се почисти цялостно от кофражни масла, прах, и други замърсявания.
- Нестабилни и рушащи се части от основата трябва да се премахнат.
- Дистанционери и дървени укрепители се премахват на дълбочина около 3 cm в бетона.
- Съществуващи технологични фуги се отварят V-образно по цялата им дължина на дълбочина 2-3 cm.
- Всички горепосочени зони се навлажняват добре и се запълват с полимер-циментова смес за поправки и корекции DUROCRET-PLUS. При необходимост от бързо извършване на поправките може да се използва бързо втвърдяваща, полимер-циментова смес за поправки и корекции RAPICRET.
- В ъглите между пода и вертикалните елементи (стени, колони и т.н.), трябва да се изработят холкери (да се заоблят) със страни 5-6 cm, чрез нанасяне на DUROCRET-PLUS.
- Преди нанасяне на хидроизолацията цялата повърхност на основата трябва да се навлажни добре, но без да оставя вода върху нея.
Разход на DUROCRET-PLUS: за репариране на повърхността: 25 kg за 30-40 m² (ориентировъчна консумация за обичайна бетона повърхност). За направа на холкери: 1,9-2,7 kg/m.
Полагане на AQUAMAT
- Съдържанието на опаковка AQUAMAT от 25 kg се добавя постепенно към 8,25 kg вода, при непрекъснато разбъркване, до получаване на хомогенна смес подходяща за полагане с четка. Препоръчва се за смесване да се използва нискооборотен миксер (300 обр/мин).
- AQUAMAT се нанася чрез четка на 3-4 слоя. Хидроизолацията се нанася по пода и вертикалните елементи (стени, колони) на височина до 50 cm над нивото на подпочвената вода. Дебелини на слоя по-големи от 1 mm трябва да се избягват, поради опасност от поява на пукнатини в материала. Всеки следващ слой се полага в перпендикулярна поска на предишният и след като той е изсъхнал.
Разход: приблизително 3-4 kg/m².- За хидроизолация на повърхности при които има или се очаква поява пукнатини, предизвиквани от разширяване/свиване или в зоните на преминаване през стените на тръби или други елементи, се препоръчва полагане на двукомпонентна еластична циментова хидроизолация AQUAMAT-ELASTIC.
Крайни дейности – финално завършване на шахтата за изпомпване на вода
След завършване на хидроизолационната защита на подземните помещения, няма необходимост от продължаване на изпомпване на водата, и наличието на шахта за изпомпване не е нужно. Въпреки това, се препоръчва шахтата да се запази, за да може да се контролира нивото при евентуално нарушаване на хидроизолационният слой и да се предотврати наводняване на помещението. За целта е необходимо височината на шахтата над нивото на пода да достигне до 50 cm над външното ниво на подпочвените води.
- Монтират се толкова допълнителни циментови тръби без отвори, колкото са необходими за достигане на желаната височина. Отделните тръби се залепват една към друга с DUROCRET-PLUS.
- Във връзката между пода и тръбите се изгражда холкер с DUROCRET-PLUS.
- AQUAMAT се нанася на 3-4 слоя по цялата височина до горният крайна шахтата.
IV. ЗАБЕЛЕЖКИ
- Температурата по време на полагане трябва да е над +5ºC.
- AQUAMAT съдържат цимент и реагират алкално с водата, поради което се класифицират като дразнител.
- Препоръчва се слоят AQUAMAT върху пода да се защити от нараняване чрез полагане на защитен слой (циментова замазка, плочки и т.н.).
- Препоръчва се изпомпването на водата да продължи около 7 дни след полагане на AQUAMAT, за да може хидроизолацията да добие достатъчна якост.
- Моля, преди употреба консултирайте се с инструкциите за безопасност, посочени върху опаковките на продуктите.
- За по-подробна информация за продуктите и начина на полагане се запознайте с Техническите спецификации.