Хидроизолация на покриви с битумни мембрани
НЕОБХОДИМИ МАТЕРИАЛИ
ISOGUM P Пластомерна битумна мембрана (APP) с полиестерна армировка 180 g/m
ISODIEN 4 PF ALU Еластомерна битумна мембрана с алуминиево покритие
DUROCRET Полимер-циментова смес за поправки и корекции
RAPICRET Бързо втвърдяваща полимер-циментова смес за поправки и корекции
ADIPLAST Полимерна смола, подобряваща множество характеристики на циментовите смеси
ISOPAST Битумен грунд
ISOLAC-BT Битумен лак
ISOMAC Битумен мастик
ISOFLEX-T25 Еластична хидроизолационна мембрана
I. СЪЩНОСТ НА ПРОБЛЕМА – ИЗИСКВАНИЯ
Хидроизолационният слой върху плоски покриви, положен по време на строителството или в последствие, трябва да притежава много добра адхезия към основата, еластичност, издръжливост на атмосферни условия и дълготрайност.
II. РЕШЕНИЕ
На тези изисквания напълно отговаря pластомерна битумна мембрана ISOGUM, която е на основата на смес от висококачествен дестилиран битум и термопластични полимери (APP, IPP). Мембраната е армирана с нетъкан полиестерен плат (180 gr/m²). Използването на ISOGUM 4P е ефективно, икономично и лесно за полагане решение за хидроизолиране на покриви, тъй като може да се положи върху повърхността на покрива, чрез газопламъчно заваряване, без да е необходимо да се използва топъл оксидиран битум (битумно лепило).
Когато мембраната е последен, крен слой, тя трябва да се защити от UV лъчи чрез използване на битумни мембрани с минерална посипка или последващо покриване с покривни бетонови плочи или чакъл с дебелина на слоя 6-8 cm. Препоръчва се хидроизолацията да се защити с геотекстил, преди полагане на следващо покритие.
Подготовка на основата
- Основата трябва да се почисти цялостно от прах и други замърсявания.
- Всички, отвори, пукнатини и т.н., в основата се запълват и заравняват с полимер-циментова смес за поправки и корекции DUROCRET или подходящ циментов разтвор подобрен с ADIPLAST в съотношение цимент : пясък = 1:2 до 1:3. Препоръчва се предварително да се нанесе свързващ слой с ADIPLAST, приготвен в съотношение цимент : пясък : ADIPLAST : вода = 1:1:0,5:0,5 по маса. Свързващият слой се нанася чрез четка, на дебелина приблизително 2 mm. Полагането на циментовият разтвор се извършва докато не е засъхнал свързващият слой (мокро/мокро).
- По цялата дължина на ъгъла между покрива и вертикалните елементи (бордове, комини и т.н.) се изработват холкери (заоблят се) със страни 5-6 cm, чрез нанасяне на DUROCRET или подходящ циментов разтвор подобрен с ADIPLAST. При необходимост от бързо полагане може да се използва бързо втвърдяваща, полимер-циментова смес за поправки и корекции RAPICRET.
Разход на DUROCRET за направа на холкери: 1,9-2,7 kg/m.
По този начин не се позволява мембраната да се сгъне под прав ъгъл, което ще доведе до появата на пукнатини.- Покривът, чиято повърхност трябва да е напълно суха, се грундира с подходящ битумен грунд, като битумна емулсия ISOPAST или битумен лак ISOLAC-BT.
Разход на ISOPAST: около 0,3 kg/m².
Разход на ISOLAC: около 0,3 kg/m².Полагане на ISOGUM
- Битумните мембрани се нагряват с газова горелка и се залепват към повърхността, започвайки от най-ниското място, по такъв начин че да не се образуват фуги срещу течението на водата. Филмът покриващ долната повърхност на мембраната се разтопява при контакт с пламъка и улеснява залепването на битумната мембрана към основата. Отделните ролки битумна мембрана трябва да се застъпват една друга на широчина приблизително 10cm.
- След като мембраните се поставят, образуваните при застъпването фуги трябва да се обработят внимателно с газова горелка и да се запечатят чрез притискане с метална шпакла, за да се осигури отлично залепване. При полагане на мембрани с посипка, процеса на залепване и обработка на фугите предизвиква загуба на минералната посипка. За да се осигури надеждна защита от UV в тези зони се препоръчва да се нанесе акрилна хидроизолация ISOFLEX-Т25.
- Битумната мембрана трябва да се положи и на височина приблизително 50 cm по вертикалните повърхности, като парапети, стълбища, стени и т.н., за образуване на хидроизолационна вана.
- Където е възможно, се препоръчва краищата на битумните мембрани да се фиксират върху вертикалните повърхности с алуминиев профил с дeбелина 2mm и широчина 3cm, фиксиран с галванизирани пирони или дюбели.
- Пространството межди профилите и вертикалните повърхности се запечатва със специален битумен мастик (ISOMAC). Местата при които има прекъсване на хидроизолационния слой (тръби, водостоци, метални основи и т.н.) трябва да се запечатят със същия мастик по същия начин.