Хидроизолация на стоманобетонови водни резервоари
НЕОБХОДИМИ МАТЕРИАЛИ
AQUAMAT Циментова хидроизолация
AQUAMAT-ELASTIC Двукомпонентна, еластична циментова хидроизолация
DUROCRET-PLUS Полимер-циментова смес за поправки и корекции с фибри
RAPICRET Бързо втвърдяваща полимер-циментова смес за поправки и корекции
AQUAMAT-ADMIX Кристализираща добавка за водоплътност на бетон
PLASTIPROOF Пластификатор/водонамаляваща добавка за бетон
I. СЪЩНОСТ НА ПРОБЛЕМА – ИЗИСКВАНИЯ
Правилният избор на подходяща хидроизолация при изграждане на бетонови водни резервоари е определящ за надеждността и дълготрайността на съоръжението. Изискванията към типа на хидроизолацията зависят от вида на резервоара.
В случай на подземни резервоари, хидроизолационият слой трябва да:
- Да осигури ефективна водозащита.
- Не позволява течове на вода от резервоарът, както и проникване на подпочвена вода в него.
- Трябва да притежава силна адхезия към основата за да е устойчив на вероятна поява на негативно водно налягане при празен басейн и периодично или постоянно високи подпочвени води.
В случай на надземни резервоари, хидроизолационият слой трябва да:
- осигурява ефективна хидроизолация.
- притежава висока еластичност за да може да следва разширенията/свиванията на основата, породени от температурните промени в околната среда.
II. РЕШЕНИЕ
Първоначално изискване е носещата конструкция на бетоновият резервоар да е изчислена подходящо, така че да може ефективно да издържа на хидростатично налягане.
Подземни резервоари
Върху вътрешната повърхност на резервоара се нанася циментова мазана хидроизолация AQUAMAT, която:
- образува равномерен и непрекъснат хидроизолационен слой, който се характеризира с висока якост и адхезия към основата, издръжлив на негативно водно налягане.
- притежава якост и дълготрайност, поради неорганичният характер на материала.
Надземни резервоари
Върху вътрешната повърхност на резервоара се нанася двукомпонентна, еластична циментова мазана хидроизолация AQUAMAT-ELASTIC, притежаваща:
- ефективна хидроизолация.
- силна адхезия.
- дълготрайност.
- висока еластичност за да може да следва разширенията/свиванията на основата.
Освен това, по време на изграждане на носещата стоманобетонова конструкция на резервоара, се препоръчва използването на добавка за водоплътност на бетон PLASTIPROOF в съотношение 0,2-0,5% от масата на цимента, както и добавяне на кристализираща добавка за водоплътност AQUAMAT-ADMIX в съотношение 0,8-1,0 kg на 100 kg цимент.
III. ПОЛАГАНЕ
Подготовка на основата
- Основата трябва да се почисти цялостно от кофражни масла, прах, и други замърсявания.
- Нестабилни и рушащи се части от основата трябва да се премахнат.
- Дистанционери и дървени укрепители се премахват на дълбочина около 3 cm в бетона.
- Съществуващи технологични фуги се отварят V-образно по цялата им дължина на дълбочина 2-3 cm.
- Всички горепосочени зони се навлажняват добре и се запълват с полимер-циментова смес за поправки и корекции DUROCRET-PLUS. При необходимост от бързо извършване на поправките може да се използва бързо втвърдяваща, полимер-циментова смес за поправки и корекции RAPICRET.
- В ъглите между под и стена, и стена и стена трябва да се изработят холкери (да се заоблят) със страни 5-6 cm, чрез нанасяне на DUROCRET-PLUS
- Преди нанасяне на хидроизолацията цялата повърхност на основата трябва да се навлажни добре, но без да оставя вода върху нея.
Разход на DUROCRET-PLUS: за репариране на повърхността: 25 kg за 30-40 m² (ориентировъчна консумация за обичайна бетона повърхност). За направа на холкери: 1,9-2,7 kg/m.
Полагане на хидроизолацията
Подземни резервоари
- Съдържанието на опаковка AQUAMAT от 25 kg се добавят постепенно към 8,25 kg вода, при непрекъснато разбъркване, до получаване на хомогенна смес подходяща за полагане с четка. Препоръчва се за смесване да се използва нискооборотен миксер (300 обр/мин).
- AQUAMAT се нанася чрез четка на 3-4 слоя. Дебелини на слоя по-големи от 1 mm трябва да се избягват, поради опасност от поява на пукнатини в материала. Всеки следващ слой се полага след като предишният е изсъхнал. Прясно нанесения материал трябва да се защитава от директна слънчева светлина, дъжд, ниски температури, бързо изсъхване.
Разход на AQUAMAT: общо 3-4 kg/m².Надземни резервоари
- AQUAMAT-ELASTIC е двукомпонентен материал, като цялото съдържанието на 25 kg торба (компонент A) се добавя към 10 kg течен еластификатор (компонент B), при непрекъснато разбъркване, до образуване на еднородна смес с консистенция подходяща за полагане с четка. Двата компонента се смесват с нискооборотен миксер (300 обр/мин).
- AQUAMAT-ELASTIC се нанася чрез четка на 3-4 слоя. Дебелини на слоя по-големи от 1 mm трябва да се избягват, поради опасност от поява на пукнатини в материала. Всеки следващ слой се полага след като предишният е изсъхнал. Прясно нанесения материал трябва да се защитава от директна слънчева светлина, дъжд, ниски температури, бързо изсъхване.
Разход на AQUAMAT-ELASTIC: общо 3-4 kg/m².
IV. ЗАБЕЛЕЖКИ
- Пресният слой AQUAMAT или AQUAMAT-ELASTIC трябва да се защити от директна слънчева светлина, дъжд, ниски температури, бързо изсъхване
- AQUAMAT и компонент A на AQUAMAT-ELASTIC съдържат цимент и реагират алкално с водата, поради което се класифицират като дразнител.
- Температурата по време на полагане трябва да е над +5ºC.
- Моля, преди употреба се консултирайте с инструкциите за безопасност, посочени върху опаковките на продуктите.
- За по-подробна информация за продуктите и начина на полагане се запознайте с Техническите спецификации.