Хидроизолация на стоманобетонови водни резервоари

НЕОБХОДИМИ МАТЕРИАЛИ

AQUAMAT Циментова хидроизолация

AQUAMAT-ELASTIC Двукомпонентна, еластична циментова хидроизолация

DUROCRET-PLUS Полимер-циментова смес за поправки и корекции с фибри

RAPICRET Бързо втвърдяваща полимер-циментова смес за поправки и корекции

AQUAMAT-ADMIX Кристализираща добавка за водоплътност на бетон

PLASTIPROOF Пластификатор/водонамаляваща добавка за бетон

 

 

I. СЪЩНОСТ НА ПРОБЛЕМА – ИЗИСКВАНИЯ

Правилният избор на подходяща хидроизолация при изграждане на бетонови водни резервоари е определящ за надеждността и дълготрайността на съоръжението. Изискванията към типа на хидроизолацията зависят от вида на резервоара.

В случай на подземни резервоари, хидроизолационият слой трябва да:

  • Да осигури ефективна водозащита.
  • Не позволява течове на вода от резервоарът, както и проникване на подпочвена вода в него.
  • Трябва да притежава силна адхезия към основата за да е устойчив на вероятна поява на негативно водно налягане при празен басейн и периодично или постоянно високи подпочвени води.

В случай на надземни резервоари, хидроизолационият слой трябва да:

  • осигурява ефективна хидроизолация.
  • притежава висока еластичност за да може да следва разширенията/свиванията на основата, породени от температурните промени в околната среда.

II. РЕШЕНИЕ

Първоначално изискване е носещата конструкция на бетоновият резервоар да е изчислена подходящо, така че да може ефективно да издържа на хидростатично налягане.

Подземни резервоари

Върху вътрешната повърхност на резервоара се нанася циментова мазана хидроизолация AQUAMAT, която:

  • образува равномерен и непрекъснат хидроизолационен слой, който се характеризира с висока якост и адхезия към основата, издръжлив на негативно водно налягане.
  • притежава якост и дълготрайност, поради неорганичният характер на материала.

Надземни резервоари

Върху вътрешната повърхност на резервоара се нанася двукомпонентна, еластична циментова мазана хидроизолация AQUAMAT-ELASTIC, притежаваща:

  • ефективна хидроизолация.
  • силна адхезия.
  • дълготрайност.
  • висока еластичност за да може да следва разширенията/свиванията на основата.

Освен това, по време на изграждане на носещата стоманобетонова конструкция на резервоара, се препоръчва използването на добавка за водоплътност на бетон PLASTIPROOF в съотношение 0,2-0,5% от масата на цимента, както и добавяне на кристализираща добавка за водоплътност AQUAMAT-ADMIX в съотношение 0,8-1,0 kg на 100 kg цимент.

III. ПОЛАГАНЕ

Подготовка на основата

  1. Основата трябва да се почисти цялостно от кофражни масла, прах, и други замърсявания.
  2. Нестабилни и рушащи се части от основата трябва да се премахнат.
  3. Дистанционери и дървени укрепители се премахват на дълбочина около 3 cm в бетона.
  4. Съществуващи технологични фуги се отварят V-образно по цялата им дължина на дълбочина 2-3 cm.
  5. Всички горепосочени зони се навлажняват добре и се запълват с полимер-циментова смес за поправки и корекции DUROCRET-PLUS. При необходимост от бързо извършване на поправките може да се използва бързо втвърдяваща, полимер-циментова смес за поправки и корекции RAPICRET.
  6. В ъглите между под и стена, и стена и стена трябва да се изработят холкери (да се заоблят) със страни 5-6 cm, чрез нанасяне на DUROCRET-PLUS
  7. Преди нанасяне на хидроизолацията цялата повърхност на основата трябва да се навлажни добре, но без да оставя вода върху нея.

Разход на DUROCRET-PLUS: за репариране на повърхността: 25 kg за 30-40 m² (ориентировъчна консумация за обичайна бетона повърхност). За направа на холкери: 1,9-2,7 kg/m.

Полагане на хидроизолацията

Подземни резервоари

  1. Съдържанието на опаковка AQUAMAT от 25 kg се добавят постепенно към 8,25 kg вода, при непрекъснато разбъркване, до получаване на хомогенна смес подходяща за полагане с четка. Препоръчва се за смесване да се използва нискооборотен миксер (300 обр/мин).
  2. AQUAMAT се нанася чрез четка на 3-4 слоя. Дебелини на слоя по-големи от 1 mm трябва да се избягват, поради опасност от поява на пукнатини в материала. Всеки следващ слой се полага след като предишният е изсъхнал. Прясно нанесения материал трябва да се защитава от директна слънчева светлина, дъжд, ниски температури, бързо изсъхване.
    Разход на AQUAMAT: общо 3-4 kg/m².

Надземни резервоари

  1. AQUAMAT-ELASTIC е двукомпонентен материал, като цялото съдържанието на 25 kg торба (компонент A) се добавя към 10 kg течен еластификатор (компонент B), при непрекъснато разбъркване, до образуване на еднородна смес с консистенция подходяща за полагане с четка. Двата компонента се смесват с нискооборотен миксер (300 обр/мин).
  2. AQUAMAT-ELASTIC се нанася чрез четка на 3-4 слоя. Дебелини на слоя по-големи от 1 mm трябва да се избягват, поради опасност от поява на пукнатини в материала. Всеки следващ слой се полага след като предишният е изсъхнал. Прясно нанесения материал трябва да се защитава от директна слънчева светлина, дъжд, ниски температури, бързо изсъхване.
    Разход на AQUAMAT-ELASTIC: общо 3-4 kg/m².

IV. ЗАБЕЛЕЖКИ

  • Пресният слой AQUAMAT или AQUAMAT-ELASTIC трябва да се защити от директна слънчева светлина, дъжд, ниски температури, бързо изсъхване
  • AQUAMAT и компонент A на AQUAMAT-ELASTIC съдържат цимент и реагират алкално с водата, поради което се класифицират като дразнител.
  • Температурата по време на полагане трябва да е над +5ºC.
  • Моля, преди употреба се консултирайте с инструкциите за безопасност, посочени върху опаковките на продуктите.
  • За по-подробна информация за продуктите и начина на полагане се запознайте с Техническите спецификации.